Tampodruk - Szwalnia Wave Group Warszawa

Metody zdobienia tkanin w szwalni Wavegroup – Tampodruk

retro-hand-painted-flowers_1002-2

Obecne na rynku dostępne są liczne techniki zdobienia. Tampodruk wywodzi się z jednej z najstarszych produkcyjnych metody zdobienia materiałów – ze stempla.

Przewaga tampodruk nad innymi metodami polega na tym, że nadaje się do zdobienia nierównych, nieregularnych powierzchni. Jednak zanim nowoczesna metoda tampodruku weszła na stałe do naszych fabryk, przeszła długą drogę zmian i ulepszeń.

Parę słów o historii

Historia stempla sięga zamierzchłych czasów. Istnieją dowody na to, że pierwszy raz stempla użyto 3 tys. lat p.n.e. do ozdobienia naczynia wokół obwodu jednakowym wzorem. Początkowo wykonywany był z kamienia. Wykorzystywano go na Bliskim Wschodzie, w Mezopotamii czy Egipcie ryjąc kształt w kamieniach szlachetnych. Wzory odbijano na glinie, przedstawiały motywy roślinne lub zwierzęce, a także sceny rodzajowe. Z czasem stemple zaczęto ryć w metalach i były coraz bardziej precyzyjne i złożone. Średniowieczne pieczęcie wykonywano również z wosku, tworząc tzw. lak. Następnie do użytku weszły pieczątki kauczukowe i gumowe, ale te pojawiły się dopiero w XIX w. Wynalazkiem XX-wiecznym była pieczątka kieszonkowa, wyposażona w późniejszym czasie w materiał wymienny i mechanizm odbijający stempel od gąbki nasyconej tuszem.

Nowoczesna technika tworzenia nadruku

Obecnie na szeroką skalę stosuje się technikę druku pośredniego zwaną tampodrukiem, polegającą na nanoszeniu farby drukarskiej za pośrednictwem miękkiego silikonowego stempla o odpowiednim kształcie na powierzchnie nierówne i nieregularne. Dzięki temu metoda umożliwia zdobienie takich materiałów, które ciężko pokryć farbą, jak na przykład plecaki. W dodatku można tworzyć nadruki lekko wypukłe, ponieważ wysokość farby naniesionej za pomocą tampodruku, może wynosić nawet 3 mm. Podstawowymi narzędziami do wykonania nadruku metodą tampodruku jest stempel, farba, matryca z wyrytym wzorem i maszyna łącząca i kierująca tymi elementami, czyli tamponiarka.

Działanie tamponiarki

Pierwszym krokiem jest pokrycie matrycy farbą drukarską. Następnie nadmiar farby usuwany jest za pomocą rakli. W ten sposób nie dopuszczamy do tego, żeby rozlała się poza brzegi szablonu. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie stempla do matrycy i naniesienie farby na ozdabiany materiał. Nadruk wykonany w ten sposób charakteryzuje się bardzo dobrą rozdzielczością i trwałością. Wykorzystywany jest nie tylko do zdobienia tkanin, ale także szkła, metalu, plastiku czy gumy. Możemy wyróżnić tamponiarki jedno-, dwu- i wielokolorowe w zależności od tego, jakie parametry wymagane są do stworzenia danego nadruku. Najbardziej skomplikowane maszyny posiadają od 3 do zazwyczaj 8 kałamarzy i tyle samo stempli. Za pomocą takiego sprzętu można tworzyć złożone obrazy np. nanosić na tkaninę fotografie.

Tempodruk cieszy się ogromną popularnością w przemyśle. W ten sposób znakowanych jest większość sprzętów AGD i RTV, nanoszone są loga i teksty na elementy plastikowe, ale także, dzięki trwałości i grubości nadruku, jest idealną techniką tworzenia nadruków na tkaniny o mniej regularnych powierzchniach.

Formularz kontaktowy