Metody zdobienia tkanin – Sitodruk - Szwalnia Wave Group

Metody zdobienia tkanin – Sitodruk

cat-220303_1280

Istnieje wiele technik zdobienia tkanin. Do jednej z najpopularniejszych należy sitodruk – metoda trwała, tania i precyzyjna.

Historia sitodruku

Już w starożytności człowiek miał estetyczną potrzebę zdobienia przedmiotów. Metoda upiększania tkanin farbą odbitą przy pomocy szablonu, wywodzi się z Dalekiego Wschodu i jest młodszą siostrą sitodruku. W ten sposób zdobiono kimona, a później także ściany, meble i naczynia.

W Europie sitodruk oficjalnie zagościł w XX w. wraz z opatentowaniem metody brytyjskiego wynalazcy Samuela Simona. Wymyślony wzór nanosiło się na naciągnięty na ramę jedwab, resztę tkaniny pokrywało się nieprzepuszczającym farby lakierem. W ten sposób wolne oczka tworzyły matrycę. W późniejszym czasie wynalazek był rozwijany, wprowadzono druk wielokolorowy i ulepszono metodę tworzenia szablonów. W dodatku przeniósł się z fabryk do pracowni plastycznych. Metodą sitodruku powstała między innymi „Puszka z zupą firmy Campbell” Andy’ego Warhola. Zastosowanie znalazła także w polskim podziemiu wydawniczym w latach 70. i 80. do powielania pism i ulotek.

Technika

Współczesne siatka sitodrukowa wykonana jest najczęściej z włókna poliestrowego. Na rynku dostępne są sploty różnej gęstości, które zapewniają mniej lub bardziej precyzyjny druk, dobierany odpowiednio do wymagań konceptu. Mając gotowy projekt, część oczek w siatce zostaje zasklepiona za pomocą emulsji lub innej substancji nieprzepuszczalnej, zaś pozostałe oczka tworzą matrycę. Następnie nanoszona jest farba, która za pomocą rakla, czyli przecieraka, przeciskana jest przez sito na znakowany gadżet reklamowy. Do sitodruku stosuje się dwa rodzaje farb: wodne i plastizolowe. Pierwsze dają bardziej nasyconą barwę, ale ze względu na niższą gęstość należy stosować do nich bardzo spójne sita. W efekcie otrzymujemy miękki i niewyczuwalny w dotyku nadruk. Z kolei farby plastizolowa dają świetne krycie, krótko schną i utrwalane są pod wpływem temperatury, a nadruki charakteryzują się wysoką elastycznością.

Zalety sitodruku

Sitodruk przede wszystkim cechuje wysoka trwałość. W przypadku farby plastizolowej przy zwykłym utwardzeniu nadruk uzyskuje odporność na temperaturę do 60ºC, ale można uzyskać efekt trwałości nawet na pranie w 90ºC. Nieco mniej odporne są farby wodne, które spierają się w temperaturach od 40 do 60ºC. Prócz tego nie musimy się obawiać, że nadruk wyblaknie w słońcu lub uszkodzi się pod wpływem wilgoci.

Kolejną ogromną zaletą tej metody jest oszczędność. Po przygotowaniu odpowiedniego sita istnieje możliwość zadrukowania niemal nieskończonej ilości gadżetów reklamowych, dlatego idealnie sprawdza się w przypadku seryjnych zamówień.

Poza tym technika sitodruku ma zastosowanie na szerokiej gamie materiałów. W ten sposób można zadrukować niemal każdą powierzchnię, gdyż równie dobrze sprawdza się na tkaninach, dzianinach i bawełnach, jak i na drewnie, porcelanie czy plastikach. Dlatego za pomocą tej metody możemy stworzyć nie tylko wysokiej jakości reklamowe t-shirt, ale także polary czy kurtki.

Hand Made

Sitodruk, ze względu na to, że najbardziej nadaje się do produkcji seryjnej, idealnie sprawdza się jako metoda zdobienia produktów reklamowych dla klientów biznesowych. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypróbować tę technikę w warunkach domowych. Co prawda stworzenie sita jest czynnością dość pracochłonną, ale nie powinno to zrazić pasjonatów zdobnictwa. Za pomocą sitodruku każdy z nas może stworzyć własną, unikalną koszulkę czy torbę. Zachęcamy do eksperymentowania!

Formularz kontaktowy